Porady.dailyblog.pl

Opinie, Dyskusje i Informacje

Słodycze reklamowe z historią

Strona główna » Słodycze reklamowe z historią

slodycze-reklamowe-56180-sm.jpg
Słodycze reklamowe

Słodycze reklamowe

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie działania marketingowe bez różnego rodzaju słodyczy reklamowych z logo marki czy jej sloganem reklamowym. Produkty tego typu wykorzystuje się na wiele różnych sposobów – wręczając je osobiście w czasie rozmaitych branżowych eventów czy wysyłając z okazji świąt takich, jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Reklamowe słodkości różnić mogą się od siebie smakiem, kształtem czy wielkością, co sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jaka jest historia tego typu produktów?Zanim powstały znane nam obecnie słodycze reklamowe, ogromną popularnością w czasach starożytnych cieszyły zanurzane w miodzie owoce oraz kwiaty spożywane na sam koniec uczty. Zniknęły one ze stołów na skutek najazdu barbarzyńców, by wrócić do łask pod koniec średniowiecza. Wówczas poza miodem zajadano się także cukrem. Na dworze cesarza Konstantego VII Porfirogenty serwowano między innymi galaretki oraz konfitury ze śliwek, pigwy, jabłek czy róży. W czasie uczty zorganizowanej z okazji wyboru Klemensa VI na papieża, uczestnikom spotkania podano natomiast gotowane w cukrze owoce. Co ciekawe, w XV wieku słodkości nie zawsze serwowane były na końcu uczty – niekiedy częstowano nimi gości na samym początku. Ważnym wydarzeniem w historii słodyczy była uczta zorganizowana u Gastona de Foix, w czasie której podane wafle oraz andruty. W XVI wieku na weneckich dworach przyrządzano natomiast bezy oraz marcepan.

Słodycze reklamowe w przeszłości traktowane były w charakterze lekarstwa. Uznawano je za doskonały element kuracji mającej na celu pozbycie się przykrych dolegliwości związanych ze spożyciem nieświeżych potraw lub przejedzeniem. W roztopionym cukrze, aż do powstawania karmelu, gotowano wówczas goździki, imbir, migdały oraz ziarna jałowca i anyżu. W ten właśnie sposób tworzono cukierki, które były dostępne u aptekarzy. Równie często podawano je na koniec uczty, gdzie pełniły jednocześnie funkcję deseru oraz lekarstwa.

W przeszłości ważne było nie tylko, jak smakowały Słodycze reklamowe. Równie ważny był tutaj sposób przystrajania stołów. Do tego celu bardzo często wykorzystywano pozłacany cukier.

Tags: