Porady.dailyblog.pl

Opinie, Dyskusje i Informacje

Kasy fiskalne dla małych firm

Strona główna » Kasy fiskalne dla małych firm

kasy-fiskalne-19551-sm.jpg
Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Zapewne wizja konieczności zakupu i zarejestrowania kasy fiskalnej kojarzy się zawsze z przykrym obowiązkiem i wywołuje szereg niezadowolenia. Oczywistym jest, że największy problem z tym obowiązkiem mają zwykle małe firmy, których rozruchowy budżet jest bardzo ograniczony, a obowiązek zakupienia kasy fiskalnej dodatkowo obciąża pulę pieniędzy do zainwestowania. W poniższym tekście zamieszczono informacje dotyczące nie tylko najważniejszych regulacji prawnych związanych z obowiązkiem posiadania kas fiskalnych, ale również możliwości ograniczenia środków finansowych niezbędnych do spełnienia tego obowiązku.

Drukarki czy kasy fiskalne?

Wraz z wejściem w życie obowiązku posiadania kasy fiskalnej przez dużą liczbę przedsiębiorców realizujących działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów i usług klientom indywidualnym i rolnikom ryczałtowym, na rynko pojawiła się bardzo szeroka oferta urządzeń rejestrujących wielkość obrotów i jednocześnie spełniających wymagania przepisów podatkowych.

Obecnie w sprzedaży dostępne są nie tylko bardzo rozbudowane programowo kasy fiskalne, ale również ich wersje uproszczone, czyli drukarki fiskalne i inne urządzenia rejestrujące. Z punktu widzenia małej firmy, posiadającej ograniczone środki finansowe korzystniejszym jest zakupienie tańszej wersji urządzenia, czyli np. wspomnianej drukarki i połączenie jej z klasycznym komputerem, na którym istnieje możliwość zainstalowania specjalnego oprogramowania. O ile wysokiej jakości kasy fiskalne kosztują zwykle kilka tysięcy (od 5 tys. wzwyż), o tyle drukarki fiskalne można już kupić za kilkaset złotych.

Taka alternatywa pozwala na znaczne ograniczenie wydatków inwestycyjnych, szczególnie w momencie rozpoczynania działalności gospodarczej.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Dla przedsiębiorców ważne jest też to, że każdy z nich może skorzystać z przysługującej ulgi polegającej na możliwości odliczenia kosztu zakupy kasy. Ulga taka wynosi aż 90% kosztu zakupu Kasy fiskalne, jednak nie więcej niż 700 zł. W przypadku zakupu niezbyt drogiego urządzenia i jednoczesnego skorzystania z ulgi, obowiązek posiadania kasy nie wiąże się dużą inwestycją.

Tags: